Beklenen Peygamber Hz. Muhammed (a.s.v.)

Tevrat, İncil, Avesta ve Hindu Kaynaklarında

Mehmet Salih Özalp

Alter Yayıncılık

%35 indirim
12,00 TL 7,80 TL

Hz. Muhammed (s.a.v.) öncesi dönemlerde karşımıza iki önemli konu çıkmaktadır; birincisi, Tanrı’nın yaratmış olduğu ilk nur, ikincisi, genel anlamda beklenen bir peygamber söz konusudur.

Beklenen Peygamber’’ olgusu sadece Mekke ahalisinin belleğinde değil, tüm kutsal metinlerde vardır; Tevrat’ta geçtiği gibi, İncil’de de tekrarlanan bu bekleyiş Hz. Musa tarafından da dile getirilir. Hz. Musa Yahudileri muhatap alarak şöyle söylediği Tevrat ve İncil’lerde yer alır, “Rab size kardeşleriniz arasında benim gibi bir Peygamber çıkaracak’’ Bu peygamber Yahudilerin kardeşi Araplar içerisinde çıkacaktır.

Çünkü iki kardeş olan İshak ve İsmail Hz. İbrahim’in oğulları olup İshak Yahudilerin, İsmail ise Hz. Muhammed’in de mensubu bulunduğu Kureyş Araplarının atasıdır. Yahudiler arasında beklenen İsa Mesih dışında ayrıca büyük bir peygamber beklentisinin olduğu İncil’de de açıktır...

İncil’de Hz. İsa sonrasında beklenen peygamber o kadar açık ki, Hz. Muhammed (s.a.v) öncesinde bazı kimseler bu peygamberin kendileri olduklarını İncil ayetleriyle desteklemek istemişler.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2020
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 114
Barkod : 9786051911274
Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA