Avrupa ve Kriz

Roma İmparatorluğu ve Avrupa Birliği Özelinde Karşılaştırmalı Bir Bakış

Samet Zenginoğlu

Literatürk Academia

%25 indirim
25,00 TL 18,75 TL
9 adet stoklarımızda

Dünya ve Avrupa tarihi açısından gerek Roma İmparatorluğu gerekse de Avrupa Birliği (AB) inşa ettikleri hukuki, politik ve kurumsal eksenler dâhilinde önemli izler taşımışlardır/taşımaktadırlar. Kendilerine özgü bir yapı/sistem oluşturan bu iki ana aktör, tarihsel perspektifte çeşitli krizlerle karşılaşmışlardır. Bu karşılaşmalar yine çeşitli sonuçları beraberinde getirmiştir.

Roma İmparatorluğu için 2. yüzyıldan itibaren yoğunluk kazanan kriz alanları, İmparatorluğu’nun çöküşüne neden olmuştur. Avrupa Birliği için ise, özellikle 21. yüzyıl ile birlikte yaşanan krizler hem Birliğin varlığını hem de geleceğini tartışmaya açmıştır.

Bu çalışma, bu krizler arasında bir benzerlik olup olmadığı sorusundan hareket ederek gündeme gelmiştir. Çalışma, Roma İmparatorluğu’nu çöküşe götüren faktörlerle, Avrupa Birliği’nin yüzleştiği krizler arasında bir karşılaştırma yapma amacını taşımaktadır. Bu amaç kapsamında, tarih felsefesi ve uygarlık okumaları üzerinden hareket edilmiş ve krizlerin karşılaştırılması bağlamında yedi odak noktası tespit edilmiştir.

“Ekonomik kriz”, “Din/inanç eksenli kriz”, “İstila ve göçmen krizi”,  “Demografik kriz ve salgınlar”, “Yayılma/genişleme krizi”, “Dönüşüm krizi” ve “Avrupa ruhunun kaybolması”ndan oluşan bu odak noktaları aracılığıyla iki dönem arasındaki krizlere dair teşhislerin ve analizlerin temellendirilmesi hedeflenmiştir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mayıs 2020
Basım Yeri : Türkiye / Konya
Boyutlar : 13,50 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 96
Barkod : 9786053372738

Katkıda Bulunanlar

Editör
Emre Vadi Balcı
Salih Tiryaki

Genel Yayın Yönetmeni
İsmail Çalışkan

Facebook Twitter Instagram
TOPKAPI