ArtDog İstanbul Dergisi Sayı: 4 Mart - Nisan 2020

Kolektif

ArtDog Dergisi Yayınları

%25 indirim
25,00 TL 18,75 TL
Tükendi

ArtDog Istanbul “Kadın” Sayısı.

Mart-Nisan sayımız için “Kadın”ı odağına aldığımız bir sayı hazırladık. Malum 8 Mart Kadınlar Günü’ydü ama bu sadece bir denk geliş. Esas yola çıkış noktamız bir süre önce Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonuçları. Bu araştırmaya göre Amerika’da bulunan belli başlı müzelerin koleksiyonlarında yer alan işlerin %85’i erkek sanatçılara ait.

Bu araştırma yayımlandıktan sonra Baltimore Müzesi 2020 bütçesini kadın sanatçılara ayıracağını açıkladı, benzer açıklamaların yanı sıra bu rakamlar kadın sanatçı temsiliyetinin vahim denecek kadar az olduğuna dikkat çektiği için Batı’da da çok yankı uyandırdı. Buradan yola çıkarak bizde durum nedir diye düşündük, güncel sanat alanında geniş bir dosya konusu hazırladık.

Kapağa taşıdığımız Güney Afrikalı sanatçı Zanele Muholi’nin 29 Nisan’da TATE’de açılacak sergisinden bir kareyi seçmemizin sebebi sanatçının kadın, lezbiyen, gay, trans, queer ve interseks topluluklarının haklarını savunan bir aktivist olması. İşlerinin odağına varoluşsal bir meydan okumayı alan Muholi “Kadın” sayımızın sembolü oldu. “Meydan Okuyan Gözler” başlıklı Muholi portresi Mart-Nisan sayısında.

Türkiye ve dünyadan güncel sanat haberlerini, fikir yazılarını ve dosya konularını www.artdogistanbul.com adresinden takip edebilirsiniz.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 34,00 x 49,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 32
Barkod : 3990000048795
Facebook Twitter Instagram
SALACAK