Arkeolojinin Temelleri

Clieve Gamble

Aktüel Arkeoloji Yayınları

%25 indirim
27,78 TL 20,84 TL
Tükendi

Türkiye arkeolojisinde ilk kez KURAMSAL ARKEOLOJİ'ye yönelik bir kitap yayınladı. Aktüel Arkeoloji Yayınevi tarafından yayınlanan Arkeolojinin Temelleri, Clieve Gamble'in arkeolojinin arkeolojisini anlattığı en önemli yayınlardan biri.Arkeolojinin Temelleri, Türkiye arkeolojisinin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak bir çeviri kitap olarak arkeoloji yayınlar arasında yerini aldı.

Arkeoloji heyecan vericidir. Bu heyecanın kaynağı, asla gidemeyeceğimiz yerlere ve geçmişe gidebilmemizi sağlayan, nereden geldiğimizi bilerek kim olduğumuzu daha iyi anlayabilmemiz için olağan deneyimlerimize dayanarak zamanı ve nesneleri farklı biçimlerde ele almamıza yardımcı olan arkeolojik hayal gücümüzdür.

'Kesinlikle tavsiye ediyorum … bir bilim dalı olarak arkeoloji açısından mükemmel bir eser.' Antiquity
'Arkeolojik çalışmalara karşı heyecan ve ilgi uyandırıyor. Gördüğüm en iyi sunum.' Chris Gosden, Oxford Üniversitesi

Arkeolojinin Temelleri, arkeologların dünyası hakkında eğlenceli ve merak uyandıran, kılavuz niteliğinde bir eser. Tamamen düzenlenmiş ve güncellenmiş olan bu ikinci baskıda maddi kültür, insanın evrimi ve geçmişin politik kullanımı gibi alanlarda meydana gelen gelişmeler ele alınmaktadır. Ele alınan temel sorulardan bazıları şunlardır:

- Günümüzde arkeolojiyi niteleyen şey nedir?
- Geçmişteki insanlar ve nesneler hakkında ne biliyoruz ve bu bilgiye ne şekilde sahibiz?
- Arkeologlar ardımızda bıraktığımız 300 yılı neden incelemeli?
- Arkeoloji en iyi nasıl tanımlanabilir?

Gerek gündelik hayattan, gerekse daha sıra dışı olaylardan örnekler sunan bu çalışma, arkeolojik düşünce, tarih ve uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için temel bir eser niteliğinde.

İnsanlar daima arkeolojik hayal gücüne sahip olmuştur. Bu, bir açıdan, geride kalan izlerin (kumdaki ayak izleri ya da cam kırıkları ve şişelerle dolu bir parti evi) üzerinde sürdürdüğümüz günlük yaşamımızı yeniden kurmaya yönelik, hafife alınan becerimizdir. Ne zaman 'bilinçaltımızı kazısak' ya da 'kişiliğimizin katmanlarını ortaya çıkarsak', arkeologları taklit etmiş oluyoruz. En önemlisi de, bu yöntemler, düşünce biçimleri geliştirmeleri konusunda arkeologlara eskiden beri yol göstermiştir. Arkeolojinin en heyecanlı tarafı da budur. El değmemiş mezarları keşfetmek ayrı bir şeydir, bizden önce yaşamış olan insanların faaliyetlerini ve eserlerini kendi hayatlarımıza dâhil edebilme ve sıradan deneyimlerimizin ötesinde düşünebilme kapasitemizi keşfetmek ise bambaşka bir şeydir.
-Clive Gamble-

Londra Üniversitesi, Royal Holloway'de Profesör olan Clive Gamble, aynı zamanda British Academy Centenary Project (Yüzüncü Yıl Projesi) Kalıntılardan Dile: Sosyal Zihnin Arkeolojisi adlı çalışmanın yardımcı direktörlüğünü yapmaktadır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2014
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 263
Barkod : 9786056388002

Kategoriler

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA