Arap Edebiyatında Divan Kitabeti - Ziyauddin İbnu’l-Esir Örneği

Abdulhadi Timurtaş

Akademisyen Kitabevi

%20 indirim
50,00 TL 40,00 TL

ibnu'l-Esir'in nesir alanında getirdiği yenilikleri tespit etmek, yöntemi ve metodolojisi ile kitabetinin özelliklerini ortaya koymanın ilim dunyasına bir katkı olacağı inancıyla bu konuda çalışmayı uygun görduk. Bunu gerçekleştirebilmek için de bu çalışmamızda genel olarak kitabet kavramı, bu kavramın eş anlamlıları, kitabetten ne anlaşıldığı, ilk kitabet örnekleri ve temsilcilerini ele aldık. Ziyauddin ibnu'l-Esir'in kitabet edebiyatının neresinde olduğu ve bu edebiyata neler kattığını tespit etmeye çalıştık.

Bu amaca ulaşabilmek için konuya derinlik kazandıracağını duşunduğumuz aşağıdaki hususları ele almayı gerekli görduk:
Ziyauddin ibnu'l-Esir'in hayatı, yaşadığı ortam, ilmi kişiliği, edebi ve dil yönu, eserleri ve dile katkıları.

Kitabetin nesir edebiyatındaki yeri ve diğer nesir çeşitleriyle ilişkisi, ibnu'l-Esir'in yaşadığı Eyyubi Döneminde kitabetin durumu, çeşitleri ve önemli temsilcileri. Yine ibnu'l-Esir'in kitabet için gerekli görduğu şartlar ve bu şartların gerçekleşme imkanı.

ibnu'l-Esir'in mektuplarının önemli sanat özellikleri ve onun mektuplarında eskiyi taklit ettiği yönleri ve özgunluk yönu ile getirdiği yenilikler ve ortaya koyduğu kitabet yöntemi.

Çalışmamızda, bilgi ve verilerin bir araya getirilip, aralarında bilimsel ve mantıki ilişkiler kurularak hepsinden genel bir hukme varma metodu olan “sentez” usulu uygulanmıştır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Aralık 2018
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 297
Barkod : 9786052581520

Kategoriler

Facebook Twitter Instagram
HAYDARPASA