sadsad x
asdasd

Kitap İnceleme Yazıları

Ali Rıza Malkoç

KDY Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Yaklaşık kırk yıldır, okuduğum farklı alanlardaki kitaplardan, vaktim oldukça kitap inceleme yazıları hazırlayıp yayınladım. Farklı eser ve platformlarda yayınlanan bu inceleme yazılarından seçtiklerimi bir araya getirerek; kitap tercihi ve okuma kültürümüze farklı bir renk katmayı amaçladım. İnceleme yazılarımda, kitaptan yakaladığım ruhu, bilinci, farkındalığı, heyecanı, yeniliği kendi üslûbumla aktarmaya çalıştım. Yazılarımda, kitaplardan alıntı ve özet çıkarma yöntemini tercih etmedim. O bilgiyi, okurun kendisine bıraktım. Her bir yazı, birbirinden bağımsız bir makale gibidir. Yazıları dokuz farklı bölümde tasnifledim ki, anlatım ve konu bütünlüğü bozulmasın.

  Kitabın en sonunda da, önerdiğim kitaplar listesini bulacaksınız. Dikkatli, duyarlı bir kitap okuru, bu kitapların içerisinden ilgisini çekenleri okuma listesine alabilecektir. Okumaya vakit ayıramayan, öncelikleri arasında kitap kültürü fazla yer tutmayanlar da en azından farklı alanlarda bilimsel bir öngörü, toplumsal bir kazanım, felsefi bir sorgulama yeteneklerini geliştireceklerdir. Ortak bir medeniyet arayışımıza, kültürel inovasyonumuza az da olsa olumlu bir katkımız olmasından mutluluk duyarım. Bu kitabın, multidisipliner bilim anlayışı/arayışını önemseyen, araştırmaya odaklı tüm okur ve yazarların İlgisini çekeceğini umuyorum. Kurumsal olarak resmi ve özel tüm kütüphanelerin etkinliğini artıracak, kitabın ihtiyacı olan okurla buluşmasına destek olacaktır. Kitap önerme tercihlerinde, öğrenci velisi ve öğretmenlere de çalışmamızın bir alternatif sunabileceğini belirtmeliyim. Ortalama rakamlarla, ülkemizdeki 4.000 yayınevi, ayda 2.000 civarında kitap yayınlıyor. Okumak isteyene kaynak çok aslında. Fakat önce okura, okuma ihtiyacı hissettirmeli sonra da ihtiyacı olan kitap türünden seçkin alternatifler sunabilmeli. İşte bu aşamada, bir başlangıç da olsa, bu kitap çalışmamız sizlere bir yol haritası çizecek, bir ışık tutacaktır.

  Sözümüzü burada noktalayarak, sizleri kitaplarla baş başa bırakıyorum. Yorum, öneri, gözlem ve beklentileriniz bizim için değerli ve önemlidir. Yeni çalışmalarımızda dikkate alınacağından kuşkunuz olmasın. Bireysel donanım ve toplumsal bilinç, evrensel ve bilimsel gerçekliğin keşfi için kitaplara ihtiyacımız var. Kitapla kalın, hoşça kalın.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13 x 19.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 253
  Barkod : 9786257084055

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ali Rıza Malkoç

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.