sadsad x
asdasd

Kitab-ı Dafi’ül-Gumum

Deli Birader

Alt Üst Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Onaltıncı Yüzyılın en önemli mizah ve cinsellik metinlerinden biri olarak kabul edilen ve Deli Birader tarafından kaleme alınan Gamları Def Eden Kitap ya da Osmanlıca adıyla Kitab-ı Dâfiü´l-Gumûm okuyucu ile buluşuyor.

  AltÜst Yayınevi tarafından tam metin olarak okuyucuya sunulan kitap içeriğindeki fıkralar, erotik anekdotlar, komik, zaman zaman hicve varan hikayeler ve şakalarla cinselliğin mizahında son noktaya varıyor; okuyanı gülmekten kırıyor.

  Eser bu özelliğiyle bir açıdan fıkra seçkisi niteliği taşırken, bir diğer açıdansa kollektif korkulardan, neşelerden ve cinsel zevklenmelerden dem vurduğu için benzersiz bir bahname tadı sunuyor. Ancak ona, ne tam bir seçki ne de sıradan bir bahname denilebilir.

  Kitabı yayına hazırlayan AltÜst Yayınevi direktörü Filiz Bingölçe Deli Biraderin eserini şiirlerle örülü, darb-ı mesellerlerle bezeli, nevi şahsına münhasır bir küçücük kitapçık olarak tanımlıyor. Kitabın içeriğini ise, Osmanlı toplumunda yaşanan cinselliğin pratiği ile fantezisini, gerçeği ile abartısını resmi dil ve görüşün dışına taşarak dönemin argosunu ve kaba dilini de kullanarak mizahlı bir bakış açısıyla okuyucusuna aktarıyor. Cezalar, yasaklar ve tabularla inceden dalgasını geçerek hem... sözleriyle aktarıyor.

 • Özellikler

  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 20 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 160
  Barkod : 9789759817152

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Deli Birader

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.