İSTANBULUN 100 MEVLEVÎSİ

SİNAN SEKBAN
23,00 TL
Saat 14.00’e kadar olan siparişleriniz aynı gün, 14.00’den sonraki siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir.
Kısa Ürün Açıklaması

İstanbul’un 100 Mevlevîsi adlı kitapta, İstanbul’a ilim, kültür alanında katkı sağlamış Mevvelevîyye yolunda olan kişilerden seçki yapılmıştır. Bu derlemede, Galata Mevlevîhânesi’nin ilk postnişini Dîvâne Mehmed Çelebi, Yûsuf Sinâneddin-i Sineçâk, Cevrî İbrahim Çelebi, Sarı Abdullah Efendi, ÇengYûsuf Dede, Kâri Ahmed Dede, Fennî Mehmed Dede, Esrar Dede, Şeyh Gâlib Mehmed Es’ad Dede, Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi, Deli İsmâil Dede Efendi, Mehmed Zekâî Dede, Âdile Sultan, Sultan V. Mehmed Reşad, İhtifalci Mehmet Ziyâ Bey, Zekâizâde Hâfız Ahmet (Irsoy) Efendi, Yaman (Diyamandi) Dede ve Abdülbâkî Gölpınarlı gibi İstanbul’un manevi atmosferine hizmet etmiş Mevlevîler hakkında bilgi bulacaksınız.

 • Ürün Detayları
 • Açıklama
 • İade ve Teslimat
 • Taksit Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Döküman
 • Kitabın adı: İstanbul’un 100 Mevlevîsi

  Yazar / Hazırlayan: Sinan Sekban

  Editör: Fatih Dalgalı

  Çizer:

  Dil: Türkçe

  Çevirmen:

  Sayfa Sayısı: 226

  Ebat: 16.5 x 24

  Baskı Yılı: 2019

 • Değişim için göndereceğiniz ürün / ürünler kullanılmamış,kirlenmemiş,tadilat görmemiş olması kaydı ile,aksesuarları,varsa hediyesi,varsa kolisi (zarar görmemiş halde) teslim aldığınız tarihten itibaren en geç 14 gün içerisinde (Abiye ürünlerde süre 24 saattir) ürün ileberaber gelen faturanın arkasındaki değişim formunu eksiksiz doldurarak faturaların her ikinushasınıda,teslim aldığınız kargo firması MNG Kargo ve Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Değişimde (kampanyalı ürünler hariç) tüm kargo ücretleri firmamıza aittir.
 • Osmanlı Devleti’nde tasavvuf yalnızca dini hayatla alakalı bir konu olmakla kalmamış, bunun yanında tasavvuf, devletin fikri, felsefi, mimari ve edebi alanlarında olduğu gibi idari, iktisadi ve askeri alanlarda da düzenlemeler yapan yönlendirici bir güç olmuştur. Tekkeler vasıtasıyla sahip oldukları ilmi halka yaymaya çalışan sufiler, kendilerinde bulunan mistik, huzur verici özelliklerle insanların gönüllerine inmişlerdir. Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı dönemlerde padişahların yanında, menkıbevi tarzda tahta kılıçlarla, geyiklerle savaşan, bir avuç müridiyle binlerce düşmanı ezen, kaleler alan abdal lakaplı birçok derviş bulunmaktaydı. Bu derviş kişiler, üç harften ibaret olan bir kelimenin peşindeydi. Bu kelime kimilerine göre gelişi güzel söylenen, kimilerine göre de söylenirken yakan âşk’tan başka bir şey değildi.

  Osmanlı fetihlerine öncülük yapan bu dervişler, fetihten sonra da tekke ve zaviyeler vasıtasıyla imar ve şenlendirme faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Fetihle birlikte, devletin başkenti olmasının yanında ilim ve kültürün de başkenti olan İstanbul, Osmanlı Devleti’nin temellerindeki manevi harçla yoğrulmuş aşkın, tutkunun ve hasretin merkezi olmuştur. Fethin gerçekleşmesine gerek dualarıyla gerekse cephede cenk ederek destek olan dervişler, şehrin Müslüman kimliğe bürünmesine önemli katkı sağlayarak sadece fetih esnasında değil, her dönemde İstanbul’un önemli kilit taşları olmuşlardır.

  İstanbul’un 100 Mevlevîsi adlı kitapta, Galata Mevlevîhânesi’nin ilk postnişini Dîvâne Mehmed Çelebi, Yûsuf Sinâneddin-i Sineçâk, Cevrî İbrahim Çelebi, Sarı Abdullah Efendi, ÇengYûsuf Dede, Kâri Ahmed Dede, Fennî Mehmed Dede, Esrar Dede, Şeyh Gâlib Mehmed Es’ad Dede, Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi, Deli İsmâil Dede Efendi, Mehmed Zekâî Dede, Âdile Sultan, Sultan V. Mehmed Reşad, İhtifalci Mehmet Ziyâ Bey, Zekâizâde Hâfız Ahmet (Irsoy) Efendi, Yaman (Diyamandi) Dede ve Abdülbâkî Gölpınarlı gibi İstanbul’un manevi atmosferine hizmet etmiş Mevlevîler hakkında bilgi bulacaksınız.

  Dünya hayatının hengâmesini bir yana bırakarak, nefsini terbiyeyi amaçlayan kültür, sanat ve bilime hizmet vermiş yüz âşığın portrelerinin yer aldığı İstanbul’un 100 Mevlevîsi adlı kitabı sizlere sunar, iyi okumalara dileriz.

Sosyal Medyada Paylaş
Kampanya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.