sadsad x
asdasd
Yeni

İstanbul'un Kuşları

Ömral Ünsal Özkoç

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • İstanbul, Batı Paleartik bölgede yer alan en önemli kuş göç yollarından birinde bulunuyor. Bu yolu ilkbahar ve sonbaharda leylekler, pelikanlar ve gündüz yırtıcıları gibi süzülen kuşlar ile ötücü kuşlar; kışın da su kuşları göç güzergâhı olarak kullanır. İstanbul Boğazı’nda her yıl ilkbahar ve sonbahar aylarında yüz binlerce kuş Afrika ve Avrupa kıtaları arasında gidip gelirken; kentin gökyüzünü, ormanlarını, çayırlarını, tarlalarını, sulak alanlarını ve deniz kıyılarını şenlendirirler.

  Tarihi binyıllara dayanan kadim kent İstanbul’un bu şenlikli gökyüzüne ait ilk yazılı kayıtlar ancak 1548 yılına kadar inebiliyor.
  İstanbul’un Kuşları, günümüze kadar kaynaklara ve bilimsel veri tabanlarına geçmiş 397 kuş türünü tüm detaylarıyla anlatıyor.
  Bu rakam, Türkiye’de gözlemlenen toplam 486 kuş türünün yaklaşık yüzde 80’ine denk geliyor.

  İstanbul, doğası ve canlılarıyla hayatta kalmak için direniyor.

  Bu kadar zengin biyoçeşitliliğe sahip alanların korunması tüm paydaşların öncelikli görevleri arasında yer almalıdır. İstanbul’un doğasını ve kuşlarını tanımak, onları korumanın da en önemli adımı olacaktır. İstanbul’un Kuşları, İstanbul’un gökyüzünde uçmuş tüm kuşlarını tanıtan, kentin doğasını anlatan temel bir kaynak olarak hazırlandı. Sizi bu eserle, kanat takıp gökyüzünde İstanbul’un kuşlarına eşlik etmeye davet ediyoruz…

   

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21.5 x 26 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 912
  Barkod : 9786258049336

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Özlem Türkdoğan
  Tülay Özgür

  Yazar Adı
  Ahmet Karataş
  Ömral Ünsal Özkoç
  Süreyya İsfendiyaroğlu
  Zeynel Arslangündoğdu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.