Yeni
ürün

İSTANBUL ESNAFI TARİH,EDEBİYAT VE FOKLORDA

BAYRAM NAZIR
60,00 TL
Saat 14.00’e kadar olan siparişleriniz aynı gün, 14.00’den sonraki siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir.
Kısa Ürün Açıklaması

Bu kitapta, fütüvvetin doğuşu, ahilik, esnaf birlikleri, İstanbul’da Müslim ve gayrimüslim esnaf, edebiyatımızda İstanbul esnafı ve arşiv belgelerinde ticari hayatla ilgili bilgi ve belgeleri bulacaksınız. Yaşamı şekillendiren sosyal ve ticari hayatımızdan detaylarla dolu olan bu kitap, kültür ve medeniyetimizi göstermektedir…

 • Ürün Detayları
 • Açıklama
 • İade ve Teslimat
 • Taksit Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Döküman
 • Kitabın adı: İstanbul Esnafı (Tarihte, Edebiyatta ve Folklorda)

  Yazar / Hazırlayan: Bayram Nazır

  Editör: Fatih Dalgalı

  Çizer:

  Dil: Türkçe

  Çevirmen:

  Sayfa Sayısı: 461

  Ebat: 16.5 x 24

  Baskı Yılı: 2019

 • Değişim için göndereceğiniz ürün / ürünler kullanılmamış,kirlenmemiş,tadilat görmemiş olması kaydı ile,aksesuarları,varsa hediyesi,varsa kolisi (zarar görmemiş halde) teslim aldığınız tarihten itibaren en geç 14 gün içerisinde (Abiye ürünlerde süre 24 saattir) ürün ileberaber gelen faturanın arkasındaki değişim formunu eksiksiz doldurarak faturaların her ikinushasınıda,teslim aldığınız kargo firması MNG Kargo ve Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Değişimde (kampanyalı ürünler hariç) tüm kargo ücretleri firmamıza aittir.
 • İstanbul çağlar boyu güç, kuvvet ve kudretin timsali  olan bir şehrin yanı sıra ilmin, irfanın, kültürün, edebiyatın, sanatın, üretim ve ticaretin merkezi olmuştur. İstanbul, bütün bu insani değerlerin Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye tecrübesini biriktiren, dünyanın en zengin mirasına sahip, en şanslı ve bir o kadar da ağır mesuliyete sahip şehirlerden biridir.

  Toplumlar arası ilişkinin unsurlarından biri olan ticaret, kadim kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Ticari anlayış ve faaliyetler, bağımsız bir şekilde gerçekleşmeden ziyade sosyal hayatla bütünleşmiş vaziyettedir. Fütüvvet anlayışından ahiliğe, gediklere ve loncalara kadar ticari hayatı düzenleyen her unsur, toplumun yalnız ekonomik anlamda değil, ilim, irfan, saygı, inanç, hoşgörü, eli açıklık ve yiğitlik gibi bizi oluşturan temeller üzerine bina edilmiştir. Müslüman Türk devletlerinde yığılarak oluşan bu ticari ve sosyal anlayış, Osmanlı Devleti’nde daha sistematik hale gelmiş, zamanın gerekleri ve insani unsurlarla yoğrularak halkın refahı yönünde şekillenmesini sürdürmüştür.

  Halkın iaşesinin tedarik edilmesi anlayışının etkin olduğu Osmanlı ekonomik sistemi, üretim ve arz yönlüdür. Arzın sağlanmasına yönelik olan üretim, miktar ve belirlenen standartlarla da üretici ve tüketiciyi korumaya yöneliktir. Bu koruyucu anlayış, etkili bir piyasa kontrolünü ve tekelci eğilimlerle mücadeleyi gerektirmektedir. Osmanlı Devleti, ekonomik hayatı düzenlemek için kurmuş olduğu örgütlerle hem sosyal yaşamda düzenleme sağlamış hem de iktisadi olayları kontrol altında tutmayı başarmıştır. Geçmişten gelen teşkilatlar sayesinde hak etmeyen, yeterli birikimi ve kabiliyeti olmayan kişilerin esnaf olmasını ortadan kaldırmış, bunların yerine kabiliyetli kişilerin seçimlerini sağlamıştır. Oluşturulan bu denetim mekanizması, devletin bekasını, halkın refahını ve huzurunu temin etmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş
Kampanya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.