sadsad x
asdasd

İki Devir Bir İnsan

Süleyman Beyoğlu

Bengi Kitap Yayın

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • II. Meşrutiyet Dönemi'nde Mülkiye Mektebi'nden mezun olan Ahmet Faik Bey, Trabzon Maiyet Memurluğundan başlayarak Adana Maarif Müfettişliği ve Irak, Divaniye, Kerkük, Bağdat, Malatya, Rize, Samsun, Ordu, Sivas illerinde 1927 yılına kadar kaymakamlık, valilik yapmış ve ikinci devrede Ordu milletvekili olarak TBMM'de bulunmuştur. Ahmet Faik Bey, yönetici olarak bulunduğu bu şehirleri ayrıntılarıyla tasvir etmekte, toplumsal ve ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir. Özellikle literatürde az rastlanan Birinci Dünya Savaşı'nda Irak coğrafyası ile ilgili diğer eserlerde yer almayan verdiği kıymetli bilgiler de bunlar arasındadır.

  Başarılı bir idareci olarak hem II. Meşrutiyet, hem de Cumhuriyet dönemlerinde görev yapmış, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kuruluşunda bulunmuş, Kazım Karabekir, İsmet İnönü ve Mustafa Kemal Paşa'yı yakından tanımış, bunlar hakkındaki düşüncelerini yansıtmış, kardeşi Ziya Hurşit'in de yer aldığı İzmir Suikastı, vb siyasî olayların içinde bizzat yer almış olan Ahmet Faik Bey'in gözlem ve tecrübelerini içeren bu eser birinci el kaynak niteliğini taşımaktadır.

  Bu kitapta, Ahmet Faik Bey'in yayınlanmış ve yayınlanmamış hatıraları kronolojik bir sıra ilk defa okuyucuya sunulmaktadır.

 • Özellikler

  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 20 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 528
  Barkod : 9786058857728

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Süleyman Beyoğlu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.