Yeni
ürün

HIRKA-İ SAADET DAİRESİ MUKADDES EMANETLER

Hilmi Aydın
500,00 TL
Saat 14.00’e kadar olan siparişleriniz aynı gün, 14.00’den sonraki siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir.
Kısa Ürün Açıklaması

Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilen Mukaddes Emanetler hakkında bilgi veren, onları görselleriyle sunan bir çalışmadır.

 • Ürün Detayları
 • Açıklama
 • İade ve Teslimat
 • Taksit Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Döküman
 • Yazar / Hazırlayan: Hilmi Aydın

  Editör: Fatih Dalgalı

  Çizer: Büşra İslamoğlu (Bir illüstrasyon)

  Dil: Türkçe

  Sayfa Sayısı: 350

  Baskı Yılı: 2019

 • Değişim için göndereceğiniz ürün / ürünler kullanılmamış,kirlenmemiş,tadilat görmemiş olması kaydı ile,aksesuarları,varsa hediyesi,varsa kolisi (zarar görmemiş halde) teslim aldığınız tarihten itibaren en geç 14 gün içerisinde (Abiye ürünlerde süre 24 saattir) ürün ileberaber gelen faturanın arkasındaki değişim formunu eksiksiz doldurarak faturaların her ikinushasınıda,teslim aldığınız kargo firması MNG Kargo ve Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Değişimde (kampanyalı ürünler hariç) tüm kargo ücretleri firmamıza aittir.
 • Manevi mirasımız Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin (s.a.v.) yadigârları… Hasreti bir nebze gidermeye vesile olan, Müslümanları kenetleyen emanetler, asırlardır kalpleri ferahlatmaktadır. Allah Resûlü’nünden (s.a.v.) kalan yadigârlarının bir kısmı geçmiş peygamberlerden, ashabdan ve daha sonra gelen İslâm büyüklerinden, hatıraların da ilavesiyle aileler elinde intikal ederken, bir kısmı da zamanla halifeler nezdinde toplanıp bir nevi hilâfet sembolü olarak kabul edildi. Bir kısmı ise cami, türbe, dergâh gibi hayrat binalarına vakfedildi.

  Osmanlı Devleti, fetih ya da ilhak yoluyla elde ettiği topraklarda hiçbir zaman sömürgeci bir anlayış içinde olmamıştır. Bunun yegâne sebebi, Müslüman hükümdarların Allah'a karşı olan sorumluluklarıdır. Osmanlı Devleti, kurulduğu ilk günden itibaren Evlâd-ı Resûl'e göstermiş olduğu saygıyı Haremeyn-i Şerifeyn olan Mekke ve Medine'ye de devletin son yıllarına kadar göstermiştir. Mukaddes beldeler olan Mekke ve Medine'nin hâkimi değil, hadimi olduğunu belirten Osmanlı sultanları, Kâbe-i Muazzama’nın bakımı, tamiri ve inşası, bölgede bulunan fukara halkın ihtiyaçlarının karşılanması, hediyeler dağıtılması, su yollarının bakımı ve tamiri, hacıların güvenliği ve konaklaması gibi görevleri büyük bir saygı ve istekle yerine getirmişlerdir. Miladi 15. asırda uygulanmaya başlanmış olan Surre-i Hümâyûn Alayı'na son derece önem veren Osmanlı Devleti, hazinesinden büyük harcamalar yapmış ve her dönem bu âdeti yerine getirmiştir. Birinci Cihan Harbi'nde dahi, Müslüman olmayan devletlerden borç alarak kutsal topraklara gönderdiği hediyelerle Pây-i Taht-ı Saltanat’ın, Haremeyn’in hizmetkârı olduğunu göstermiştir.

  Asırlardır Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilen emanetlerin yer aldığı Mukaddes Emanetler kitabının, gönüllere huzur getirmesini diler, emanetlerin muhafazasına vesile olanları şükranla yâd ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş
Kampanya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.