sadsad x
asdasd

Futbol Bilimi

Futbolda Bilimsel Yaklaşım

İlhan Durusoy

Boyut Yayın Grubu

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Futbolda İngiliz’lerin teknolojik gelişmeler karşısında muhafazakarlığı uzun süre geçilemedi. Teknoloji ve bilim hayatımızın her safhasına girmesine ve hatta Amerikan futbolu, tenis gibi sporlarda kullanılmasına rağmen futbolun yanına yaklaşamadı. Son yıllarda hakem haberleşme, gol teknolojisi, VAR (Video Yardımcı Hakem) kullanılabiliyor.

  Büyük kitlelerce tutku halinde takip edilen ve milyarlarca dolarlık bütçelere erişen büyük kulüplerin de desteği ile üniversiteler ve araştırma kurumları futbol performans analizi, sakatlık önleme, beslenme, biomekanik, kinetik, kinematik gibi konuların yanında goller ne şekilde atılıyor, ne şekilde en iyi savunma yapılıyor, penaltı kurtarma, pas ağları gibi teknik direktörlerin tekelinde görülen konularda araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalardan çok enteresan sonuçlar çıkıyor ve gelişmiş, bilime inanan kulüpler ve teknik adamlarca kullanılıyor. Matematik modelleme, fizik, istatistik, psikoloji futbolu çözmeye çalışıyor ve teknik konular dahil antrenmanlara yol gösteriyor.

  Futbolcuların zekasını, oyununun gelişmesini tahmin, analiz, ve uygulama kapasitesini arttırmak için eğitim çalışmaları yapılıyor. Zeki ve bilimsel eğitimli teknik direktörler bilimsel sonuçları kullanarak rakiplerini geçecek farkı yaratıyorlar. Ülkemiz bilim konusunda atalet içinde olmasının cezasını zaman içinde futbolda rekabette geri kalarak çekeceğe benziyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Aralık 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16.5 x 23.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 80
  Barkod : 9789752312807

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  İlhan Durusoy

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.