sadsad x
asdasd

Fatih Sultan Mehmed

Gündegül Parlar

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • İstanbul’un 1453’teki fethiyle “Fatih” unvanı alıp tarihimizin en önemli isimlerinden biri olarak hafızalarımıza kaydettiğimiz Sultan II. Mehmed, Osmanlı hanedanlığının 7. ve İstanbul’daki “ilk Osmanlı sultanı”dır.

  “Osmanlı padişahı ve Roma imparatoru” unvanıyla görkemli statüsünü madalyonlara kazıtan, tüm Avrupa uluslarını heybetli fetih atılımlarıyla derin endişe ve korkulara sevk eden Mehmed, artık bundan sonra “Doğu’nun ve Batı’nın Hükümdarı” diye anılacaktı.

  İstanbul’da mezarı bulunan 29 Osmanlı padişahından biri olan Sultan Mehmed, sınırsız cesaretinin ötesinde, çok zeki ve her türlü fikre zihnini açmış bir liderdi. Öncü, hırslı, ideallerinin mutlak surette yerine getirilmesi konusunda ısrarcı ve kararlıydı.

  Fatih Sultan Mehmed; ilk kez portresini çizdiren, Kanunname-i Al-i Osman’ı hazırlayan bir padişah olmanın yanında İstanbul’un fethi ile çağ kapayıp çağ açan da ilk liderdir. Fatih Sultan Mehmed tarihsel, siyasi, askerî kimliğinin yanında bir şairdir de aynı zamanda.

  Alanının önde gelen isimlerince kaleme alınan Fatih Sultan Mehmed çocuk yaşta tahta geçişinden tahttan feragatine ve tekrar dönüşüne, küçüklükten başlayan sanat ilgisinden eğitime, bilgiye, liyakate verdiği önemi Fatih özelinde okuyucusuyla paylaşırken, yararlanılan birçok arşiv, belge ve görselle hem olayların, konuların anlaşılmasını kolaylaştırıyor hem de beş asır öncesinin zihinde canlanmasını sağlıyor.

  Fatih Sultan Mehmed, Osmanlı’da müzik, resim, mimari, hat sanatı, cilt sanatı, meslekler, medreseler, ilim hayatı, dil ve edebiyat, sosyal hayat, mutfak kültürü, vakıflar ve vakfiye, sikkeler gibi akla gelebilecek birçok konuda hem genel hem de Fatih’e ve dönemine dair özel bilgiler sunuyor. Kitap, tarihin yaşananlarla bir maziden ibaret değil, birikimle ilerleyen, yol gösteren olduğunu da hatırlatıyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21.5 x 26 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 656
  Barkod : 9786257288637

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Barış Cezar

  Yazar Adı
  Abdülhamit Tüfekçioğlu
  Abdülkadir Özcan
  Ahmet İnanır
  Ahmet Kala
  Aygün Ülgen
  Bahaeddin Yediyıldız
  Feridun Emecen
  Günay Kut
  Gündegül Parlar
  Halil İnalcık
  Hasan Ali Göksoy
  Haşim Şahin
  Işın Demirkent
  İdris Bostan
  İlber Ortaylı
  İsmail Erünsal
  Kemal Yavuz
  Kerim İlker Bulunur
  Mehmet İpşiri
  Muammer Ülker
  Muhammet Nur Doğan
  Mübahat Kütükoğlu
  Nilgün Elam
  Recep Uslu
  Reşat Öngören
  Turgut Kut
  Zeynep Tarım Ertuğ

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.