sadsad x
asdasd
 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Ragıp Akyavaş ilk tahsilini Şam'da Saint-Vincent-de-Paul Fransız mektebinde yapmış, bilahare İstanbul'da Soğuk çeşme Askeri Rüşdiyesine devam etmiş, pederinin asker olması dolayısıyla tekrar Şam'a dönüp Şam Askeri İdadisine girmiştir. Daha sonra İstanbul'a gelerek Pangaltı Harbiyesinden mezun olmuş ve 1912 senesinde mülazım rütbesiyle ordu saflarına katılmıştır. Balkan, Süveyş Kanalı, Çanakkale ve Romanya cephelerinde beş defa vurularak, kan dökerek düşmanla göğüs göğüse çarpışmıştır.

  A. Ragıp Akyavaş Osmanlı Devleti'nin son beş Sadrazamı Müşir İzzet Paşa, Tevfik Paşa, Ferid Paşa. Salih Paşa, Ali Rıza Paşaların yaver olarak maiyetlerinde bulunmuş, Sadarette vazife gördüğü sırada İstanbul Hukuk Fakültesini bitirmiş ve hakimlik mesleğinde yirmi sene hizmet etmiştir. Ayrıca Kara Harp Okulu'nda ceza hukuku ve harp tarihi hocalığı yapmış ve bu arada basına intisap etmiştir. İman, ahlak, dil-düşünce, kültür, edebiyat, sanat, ilim ve tarih cemiyetin yükselme kaynağıdır ve gelecek evvelâ bunlarla inşâ edilir.

  Devleti idare edenlerin, hocaların, hakiki aydınların, velhasıl gençliğin mukadderatını ellerinde tutan herkesin bunlar olmadan başlayacak manevi bir çöküntünün ne kadar büyük ve milli şahsiyet kaybının ne kadar tehlikeli olacağını hiç hatırdan çıkarmadan tedbirler almaları, cemiyete bu şuuru kazandırmaları gerekir. Hepimizi yetiştiren bu Devlet'e, bu aziz millete, geçmişimize ve geleceğimize karşı ödememiz gereken borçlarımız var. Bilenlerin bilmeyenlere bildiklerini, hayatta edindikleri tecrübeleri öğretmeleri bir borç ödemedir. Hele yüksek seviyeli sohbetler insanın manevi dünyasına süratle tesir etmesi bakımından okunacak birkaç ciddî kitap kadar faydalı olabilir.

 • Özellikler

  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 24 x 17 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 390
  Barkod : 9789753897891

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  A. Ragıp Akyavaş

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.