sadsad x
asdasd

Entelektüel Bir Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed

Haşim Şahin

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Tarihin en kudretli hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan Mehmed, askerî ve siyasi başarılarının yanında aynı zamanda sanatçıların hamisi; büyük bir kanun adamı, astronomi ve coğrafya bilen, bilim ve felsefe tutkunu, resim ve heykele ilgi duyan entelektüel bir kişiliğe sahipti.

  Bugüne kadar Fatih Sultan Mehmed hakkında yapılan çalışmalarda kültür ve zihniyet tarihi genelde ihmal edilmiştir. Entelektüel Bir Osmanlı Padişahı: Fatih Sultan Mehmed, alanında uzman yazarların kaleme aldığı, üç bölümden ve on sekiz yazıdan oluşan kolektif bir eser. Kitapta; Fatih Sultan Mehmed’in kurduğu sistem, entelektüel kişiliği, kadim uygarlıklara olan ilgisi, ilim adamlarına ve âlimlere karşı yakınlığı, şair kimliği, şairleri ve âlimleri himaye konusunda gösterdiği gayreti, kütüphanesinde bulunan eserler, okuduğu kitaplar, Bizans entelektüellerinin yanı sıra İtalyan sanatkârlarının ve ilim adamlarının Fatih’e bakışı gibi konular ana hatlarıyla ele alınıyor.

  Sahn-ı Seman Medreseleri, Fatih devrinde Osmanlı hukuku, Osmanlıların savaş teknikleri ve askerî teknolojisi, dönemin şehircilik ve mimari anlayışı, İstanbul’da ilk yerleşimler, Fatih devrinin sosyal hayatı, gündelik yaşam ve tarih yazımı konuları da yetkinlikle ele alınan diğer başlıklar.

  Entelektüel Bir Osmanlı Padişahı: Fatih Sultan Mehmed tarihin seyrini değiştiren bir dünya liderinin eksiksiz ve farklı bir açıdan portresini sunuyor.

  Dünü ve bugünü anlamak için…

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ağustos 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21.5 x 26 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 560
  Barkod : 9786258049671

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ahmet Yaşar Ocak
  Esra Yakut
  Fahri Unan
  Feridun Mustafa Emecen
  Habibe Çalışkan
  Haldun Hürel
  Hasan Karataş
  Haşim Şahin
  İlber Ortaylı
  Kahraman Şakul
  Kerim İlker Bulunur
  Nilgün Elam
  Priscilla Mary Işın
  Serap Mumcu Geronazzo
  Siren Çelik
  Suna Çağaptay
  Süleyman Faruk Göncüoğlu
  Tuba Işınsu Durmuş

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.