DARÜL HİLAFETİL ALİYYE MEDRESESİ

Hasan YILDIZ
90,00 TL
Saat 14.00’e kadar olan siparişleriniz aynı gün, 14.00’den sonraki siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir.
Kısa Ürün Açıklaması

Eğitim tarihimizin unsurlarından olan, son dönem ıslâhat ve modernizasyon hareketleri sonucun­da yeni bir model olarak ortaya çıkan Dârü’l-hilâfeti’l-aliyye Medresesi, Osman­lı’dan Cumhuriyet’e intikal eden medreselerin son halkasıdır. Kurulduğu dönem itibariyle istenilen ve hedeflenen düzeye ulaşamayan Dârü’l-hilâfeti’l aliyye Medresesi, kapatıldığı Tevhid-i Ted­risat Kanunu’na kadar geçen sürede modern ve özgün bir medrese modeli ortaya koymuştur.

 • Ürün Detayları
 • Açıklama
 • İade ve Teslimat
 • Taksit Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Döküman
 • Yazar / Hazırlayan: Hasan Yıldız

  Editör: Fatih Dalgalı

  Çizer:

  Dil: Türkçe

  Çevirmen:

  Sayfa Sayısı: 580?

  Ebat: 16.5 x 24

  Baskı Yılı: 2019


 • Değişim için göndereceğiniz ürün / ürünler kullanılmamış,kirlenmemiş,tadilat görmemiş olması kaydı ile,aksesuarları,varsa hediyesi,varsa kolisi (zarar görmemiş halde) teslim aldığınız tarihten itibaren en geç 14 gün içerisinde (Abiye ürünlerde süre 24 saattir) ürün ileberaber gelen faturanın arkasındaki değişim formunu eksiksiz doldurarak faturaların her ikinushasınıda,teslim aldığınız kargo firması MNG Kargo ve Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Değişimde (kampanyalı ürünler hariç) tüm kargo ücretleri firmamıza aittir.
 • Osmanlı Devleti, tüm alanda kurumlarını oluşturarak hâkim olduğu coğrafyaya medeniyetini ulaştırmış bir devlettir. İlmiye, seyfiye ve kalemiye olmak üzere üç unsur üzerine oturan Osmanlı Devleti, kurulduğu günden itibaren diğer iki unsurun temelinde ilmiye teşkilatının olduğunun farkında olmuştur. Osmanlı Devleti, İstanbul’u merkez yapmak arzusuyla fetihten itibaren şehri medreselerle donatmıştır. Bu özelliğiyle İstanbul, yüzyıllarca ilim ve kültür hayatına yön veren bir merkez olmuştur. Âlim ve sanatkârların ikamet ettiği yer haline gelen İstanbul, Osmanlı asırlarında dünyaya yön veren, İslam bilimlerinin sembolü bir şehir olarak tarihe mührünü vurmuştur.

   

  Her dönemde eğitime önem veren Osmanlı Devleti, zamanın şartlarıyla eğitim yöntemlerinde meydana gelen değişiklikleri de yakından takip edip, uygulamaya geçirmiş, bilinenin aksine Gayrimüslim ve yabancıların eğitim kurumlarıyla yarışır hale gelmiştir. Bunun en büyük kanıtı da son döneminde kurulan okulların, müfredatlarıdır. Eğitim tarihimizin unsurlarından olan, son dönem ıslâhat ve modernizasyon hareketleri sonucun­da yeni bir model olarak ortaya çıkan Dârü’l-hilâfeti’l-aliyye Medresesi, Osman­lı’dan Cumhuriyet’e intikal eden medreselerin son halkasıdır. Kurulduğu dönem itibariyle istenilen ve hedeflenen düzeye ulaşamayan Dârü’l-hilâfeti’l aliyye Medresesi, kapatıldığı Tevhid-i Ted­risat Kanunu’na kadar geçen sürede modern ve özgün bir medrese modeli ortaya koymuştur.

  Arşiv belgelerine dayalı olarak Dârü’l-hilâfeti’l-aliyye Medresesi’nin idari ve ilmî yapısını tüm teferruatıyla ortaya koyan bu çalışma, medresenin kuruluşu ve geçirdiği değişim süreci ile merkez ve taşra teş­kilatını tüm yönleriyle ele almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
Kampanya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.