sadsad x
asdasd
Yeni

Çelik Kale Çanakkale

Serpil Savaş

İBB Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • 19 Şubat 1915'te başlayan ve 9 Ocak 1916 tarihinde sona eren Çanakkale Muharebeleri 325 gün sürdü, yarım milyona yakın asker savaş dışı kaldı. Savaş; yalnızca savaşan taraflar açısından değil, insanlık tarihi açısından da dünya siyasi ve askeri tarihinde önemli izler bıraktı. İtilaf blokundaki en büyük yarayı "yenilemez" olarak nitelendirilen İngiltere aldı. Akabinde İngiltere dominyon-larında sorulan "Neden?" ve "Kimin için?" savaşıldığı sorulan bağımsızlığa giden süreci tetikledi. Osmanlı Devleti özelindeki olumlu ve olumsuz sonuçları ise Anadolu coğrafyasında çok uzun süre hissedildi.

  Çanakkale Muharebeleri'nde yetişmiş insan kaybının yarattığı sonuçlar Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluş ve kuruluş sürecinde de kendini gösterdi. Bununla birlikte yarattığı özgüven, mücadele azmi, birlikte başarma arzusu Milli Mücadele başta olmak üzere en zor anların referans kaynağı oldu. Öyle ki İstiklal Harbi'nin en zor anlarında TBMM'de Çanakkale'ye atıf yapılmış, Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Kemalyeri'nde yarattığı başarının şimdi Anadolu'da sürdürüleceği vurgulanmıştı.

  Çelik Kale Çanakkale otuzdan fazla yazarla bir buçuk yılda hazırlandı, dört tematik konu üzerinde kurgulandı: "Deniz Muharebesi", "Kara Muharebesi", "Cephe Gerisi" ve "Zaferin Yansımaları". Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin arka planında yaşananlar detaylarıyla anlatıldı. Kapsayıcı özelliğiyle dikkat çeken Çelik Kale Çanakkale çok az bilinen havacılık faaliyetleri ve zaferin kahramanlarına ayrı bir yer ayırdı. Tarihin seyrini değiştiren Çanakkale Muharebeleri'ne şimdi bir başka gözle bakacaksınız...

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21.5 x 26 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 1064
  Barkod : 9786258049299

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Barış Borlat
  Şaduman Halıcı

  Yazar Adı
  Ahmet Esenkaya
  Ahmet Yurttakal
  Aslıhan Kervan
  Barış Borlat
  Baturhan Kaya
  Bayram Akgün
  Cahit Telci
  Demir Erman
  Emin Kurt
  Emre Saral
  Evren Mercan
  Figen Atabey
  Gülper Ulusoy
  Haluk Çağlar
  Haluk Harun Duman
  Hüseyin Arabacı
  İslam Özdemir
  İsmail Sabah
  Levent Ünal
  Mehmet Arslan
  Mehmet Kıbıl
  Mevlüt Çelebi
  Necdet Hayta
  Ömer Arslan
  Rezzan Ünalp
  Sermet Atacanlı
  Serpil Savaş
  Ş. Murat Armutak
  Şaduman Halıcı
  Türker Geçer
  Zekeriya Türkmen

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.