Yeni
ürün

BEŞİKTAŞ MEYDANI VE ÇEVRESİNİN DEĞİŞİM HİKAYESİ

SÜLEYMAN FARUK GÖNCÜOĞLU
60,00 TL
Saat 14.00’e kadar olan siparişleriniz aynı gün, 14.00’den sonraki siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir.
Kısa Ürün Açıklaması

Eserde, Beşiktaş’ın yakın tarihine ışık tutan arşiv belgesi niteliğindeki özel koleksiyon fotoğraflar yer almaktadır.

 

Yakın tarihimizde Beşiktaş semt merkezi için yapılan imar düzenlemeleriyle gerçekleştirilen yıkım ve değişimler bu eserde kısa bir belgesel niteliğinde gözler önüne serilmektedir. Özellikle 1941-1958 tarihleri arasındaki imar yapılanmalarını kapsayan bu belgeler, Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun özel arşivinden derlenmiştir.

 • Ürün Detayları
 • Açıklama
 • İade ve Teslimat
 • Taksit Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Döküman
 • Kitabın adı: Beşiktaş Meydanı ve Çevresinin Değişim Hikâyesi

  Yazar: Süleyman Faruk Göncüoğlu

  Editör: Şeyma Kılıç

  Çizer: Yok

  Dil: Türkçe

  Çevirmen: Yok

  Sayfa Sayısı: 166

  Ebat: 27x23,5

  Baskı Yılı: 2019

 • Değişim için göndereceğiniz ürün / ürünler kullanılmamış,kirlenmemiş,tadilat görmemiş olması kaydı ile,aksesuarları,varsa hediyesi,varsa kolisi (zarar görmemiş halde) teslim aldığınız tarihten itibaren en geç 14 gün içerisinde (Abiye ürünlerde süre 24 saattir) ürün ileberaber gelen faturanın arkasındaki değişim formunu eksiksiz doldurarak faturaların her ikinushasınıda,teslim aldığınız kargo firması MNG Kargo ve Aras Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Değişimde (kampanyalı ürünler hariç) tüm kargo ücretleri firmamıza aittir.
 • Eski Boğaziçi kıyı topografyasının önemli girintilerinden biri olan Beşiktaş koyu çevresinde her dâim yerleşimin olduğu bilinmektedir.

   

  Bugün metro inşaatı nedeniyle gerçekleştirilen ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen arkeolojik kazılarda ortaya çıkan, yaklaşık 6 bin yıllık olduğu düşünülen kalıntılarda Neolitik Dönem’e tarihlenen yeni bulgular ortaya çıkmıştır.

   

  Bu köklü geçmiş yanında, Beşiktaş’ın Osmanlı denizcilik tarihi açısından da mühim bir yeri vardır.

   

  Beşiktaş, Osmanlı dönemi bilhassa Barbaros Hayreddin Paşa ile Osmanlı donanması için önemli bir mahaldir ve deniz seferlerinin de başlangıç noktasıdır. Her bahar, sefer için İstanbul’dan ayrılacak donanma Beşiktaş koyunun açığına demirlenmiş ve bu gelenek denizcilerin pîri Barbaros Hayreddin Paşa’nın vefatından sonra da uzun yüzyıllar değişmeden devam etmiştir.

   

  Eserin sahibi Süleyman Faruk Göncüoğlu, Beşiktaş semtine olan ilgisini şu ifadelerle anlatıyor: ‘‘Beşiktaş’ta bulunan Deniz Müzesi, benim nezdimde diğer müzeler arasında bir başka ayrıcalığa sahiptir. İlkokula başladığım yıllardı. Bir kabotaj bayramında annemle gittiğim ve gördüklerimden tarifsiz bir zevk alarak saatlerce gezdiğim ilk müze olarak hafızama kazınmıştı. Beşiktaş semti ile de alâkadar olmam o zamanlar başlamıştır. Çocukluk merakıyla başlayan ilgim, Beşiktaş’ın geçmişini hep merak ettiğim yıllardan, onunla ilgili yazılan her şeyi okumaya, öğrenmeye çalıştığım bu günlere kadar devam etmiştir. Kadim bir Boğaziçi semti olan Beşiktaş, ulaştığım kaynaklarda neden bu kadar kısa yazılarla anlatılmıştır, hep merak ederdim.’’

Sosyal Medyada Paylaş
Kampanya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.