sadsad x
asdasd

Arşiv Belgelerinde Lapseki (1915 - 1922)

Hüseyin Arabacı

Cinius Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Lâpseki ilçesi Çanakkale savaşlarında cephe gerisi durumunda; muharebe sahasına muharebe alanına sağlanan desteğin kaynak noktası halindedir. İlçe bu özelliği yüzünden İtilaf güçlerinin saldırılarına maruz kalmış ve bu saldırılarla cepheye yardımın kırılması hedeflenmiştir.

  Müteakip dönem olan Millî Mücadelede ise ilçe halkı çektiği eza ve cefaya rağmen birlik olmayı başarmış ve vatan savunmasında üzerlerine düşeni yapmışlardır. Bu dönemde de ilçeden hareket alan faaliyetler olup bunlar yalnız Millî Mücadele’de değil uluslararası boyutta dönüm noktası olmuştur.

  Hüseyin Arabacı, 1977 yılında Çanakkale ilinin Lâpseki ilçesine bağlı Çardak Kasabası’nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çardak kasabasında tamamlayan yazar 1997 yılında Dumlupınar Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden; 2016 yılında da Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

  2015 yılında düzenlenen 15. Askeri Tarih Sempozyumuna “Çanakkale Savaşlarında Lâpseki Asker Hastaneleri’nin Bombalanması” konulu makalesi ile katılan yazar Lâpseki ilçesi ve Çardak Kasabası Yerel Tarihi ile Denizcilik Tarihi konularında araştırmalar yapmaktadır.

  Yayınlanmış Kitapları

  1256/1840 Nüfus Defterlerinde Çardak Kasabası, Libra Yayıncılık, İstanbul, 2017.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Haziran 2018
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13 x 19.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 261
  Barkod : 9786052968321

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Hüseyin Arabacı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.