sadsad x
asdasd

Antik Yunan Dünyasında Sınıf Mücadelesi

Arkaik Çağdan Arap Fetihlerine

G.E.M. de Ste. Croix

Yordam Kitap

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Marksist İlkçağ tarihçisi Ste. Croix, bu anıtsal kitapta, Antik Yunan-Roma dünyasının Arkaik Çağ’dan Arap fetihlerine kadar olan yaklaşık 1100 yıllık tarihini sınıf mücadelelerine odaklanarak inceliyor.

  Ste. Croix, kendisine Isaac Deutscher Ödülü’nü de kazandıran kitabının ilk kısmında Marksist tarih çözümlemesinin temel kategorileri olan sınıf, sömürü ve sınıf mücadelesi üzerinde durarak Marksizmin İlkçağ tarihi açısından anlamını tartışıyor. Ardından Antik Yunan ve Roma toplumlarındaki temel sınıf kategorilerini inceleyerek mülk sahibi sınıfla, köleler, köylüler ve ücretli emekçiler arasındaki sömürü ilişkilerinin ve bu ilişkilerdeki dönüşümün canlı bir resmini çiziyor.

  Kitabın ikinci kısmıysa, Marksist tarih yönteminin farklı düzlemlerdeki sınıf mücadelesini nasıl açıklayabileceği üzerine zengin ve parlak bir denemeden oluşuyor. Yunan ve Roma toplumlarında sınıf mücadelesinin siyasi ve ideolojik düzlemlerde geçirdiği 1600 yıllık evrimi, epigrafik, edebî ve arkeolojik kanıtlara dayanarak tartışan kitap, antik dünyanın gerileme ve çöküşüne dair alternatif bir açıklama ile sona eriyor.

  Marksizmin, sadece içinde geliştiği kapitalist toplumun hareket yasalarını ortaya çıkarabilecek bir kuramsal ve kavramsal çerçeve sunmakla kalmadığını, insanlık tarihinin uzun ve çok tartışmalı bir döneminin anlaşılmasını da sağladığını somut bir biçimde gösteren Ste. Croix’nın çalışması, yalnızca İlkçağ tarihiyle ilgilenenler için değil, insanlık tarihinin daha genel sorunlarına cevap arayanlar için de vazgeçilmez bir eser.

  "İlkçağ tarihi üzerine… en heyecan verici, kışkırtıcı ve meydan okuyan çalışmalardan biri."

  - K. R. Bradley, American Journal of Philology

  "Eşsiz… Antik dünyanın hikâyesini, aklında alt sınıfların çıkarlarını tutaram anlatmaya kalkışan, bir Batı dilinde bugüne dek kaleme alınmış tek eser."

  - E. Badian, New York Review of Books

  "Britanya tarih yazımında böylesi bir ölçekte yıllardır aşılamamış… Nadir bir örnek."

  - Robin Lane Fox, Financial Times

  "İlkçağ tarihinde olduğu gibi sosyolojide de dönüm noktası… Uzun bir süre boyunca aşılamayacak."

  - C. Slaughter, Sociological Review

  "Okumayı öğretici olduğu kadar keyifli de kılan bir berraklık, dürüstlük ve açıklıkla yazılmış büyük bir bilimsel eser."

  - Hugh Lloyd-Joes, Observer

  "Hiçbir eleştirel değerlendirme, bu kitabın zenginlik ve özgünlüğünün hakkını teslim edemez."

  - Geoffrey Barraclough, Guardian

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Kasım 2016
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : İngilizce
  Sayfa Sayısı : 880
  Barkod : 9786054836659

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Çağdaş Sümer

  Yazar Adı
  G.E.M. de Ste. Croix

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.