Kılıç Ali Paşa Camii

İstanbul’un Tophane semtine uğrayanlar, sahil tarafında Ayasofya’nın küçük bir benzeri olan şirin ve heybetli bir camiye rastlarlar. Bu cami Osmanlıların en ünlü kaptan-ı deryalarından Kılıç Ali Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. 16. yüzyılın ikinci yarı...devamı

İndirimli Fiyatı: 
8 TL. 
Liste Fıyatı : 10 TL. %20 İndirim
Ürün Satışta. Temin Süresi:1 Gün

   % 20
 İndirim

 
  İstanbul’un Tophane semtine uğrayanlar, sahil tarafında Ayasofya’nın küçük bir benzeri olan şirin ve heybetli bir camiye rastlarlar. Bu cami Osmanlıların en ünlü kaptan-ı deryalarından Kılıç Ali Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. 16. yüzyılın ikinci yarısında, Sultan III. Murad’ın izni ve desteği ile bina edilen Kılıç Ali Paşa Camii, aynı zamanda Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden biri olarak bilinir. Ayvansarayî’nin İstanbul camileri ile ilgili kapsamlı kitabında ‘Tophane Camii’ adıyla anılan bu güzide yapı, Kılıç Ali Paşa Külliyesi’nin merkezini teşkil eden nefis bir mimarî manzumedir.

  Sinan’ın son büyük projelerinden biri olan caminin rengi, vapur ve bina bacalarından çıkan dumanlar dolayısıyla siyaha çalsa da, aslında pembe renkli Ayasofya’nın mimarî açıdan küçültülmüş bir numunesidir.

  1580 yılında hizmete açılan cami ve etrafında bulunan türbe, medrese ve hamam, Kılıç Ali Paşa Külliyesi’nin günümüze ulaşan unsurlarını oluşturmaktadır.

  

  

  
Barkod : 8698545600629
Okuyucu Değerlendirmeleri için lütfen giriş yapınız [Üye Girişi]

Bu Ürünün QR Kodu:
BELGESEL DVD
0
0