Osmanlı Mutfağı

'Osmanlı Mutfağı', insanlığın uluslar biçimde gruplandırıldığı bir çağda hemen herkese garip gelecek bir deyim.Milliyetçiliğin güçlenmeye başladığı onsekizinci yüzyıldan bu yana, giderek artan, bir biçimde, Türk, Yunan, Arnavut, Fransız, Alman, Japon, Çin...devamı

İndirimli Fiyatı: 
33,6 TL. 
Liste Fıyatı : 42 TL. %20 İndirim
Ürün Satışta.

   % 20
 İndirim

Yazar : Tuğrul ŞAVKAY
Yayıncı : ŞEKERBANK
Konu : YEMEK 
Sayfa : 292
Ebat : 215 X 300
Basım Yeri : İst
Basım Tarihi : 2000
Barkod-ISBN : 9799754470016
 
  'Osmanlı Mutfağı', insanlığın uluslar biçimde gruplandırıldığı bir çağda hemen herkese garip gelecek bir deyim.Milliyetçiliğin güçlenmeye başladığı onsekizinci yüzyıldan bu yana, giderek artan, bir biçimde, Türk, Yunan, Arnavut, Fransız, Alman, Japon, Çin, hatta İngiliz mutfağı deyimlerine bile sık sık rastlıyoruz. Ancak, aynı nedenlerden ötürü, adında bir ulustan çok bir devletin ön plana çıktığı 'Osmanlı mutfağı' türünde bir deyimin kulaklarımıza yabancı geldiğini söylememiz gerek. Gerçi Çin de, Japonya'da birer imparatorluk ama, oralarda kültürel anlamda tek bir öğe egemendi, baskın bir kültür vardı.

  

  Osmanlılar'ın kültürel yapısı ise daha çok Bizans'tan devraldığı Roma İmparatorluğu'nunki andırır.Çok budunlu, çok dinli, çok dilli, kısacası rengarenk bir halklar topluluğudur Osmanlı İmparatorluğu.Egemen kültür Türk olmakla birlikte, bu herşeyin Türkler'le bağlantılı olması gibi bir zorunluluk taşımaz.Milliyetçilikle zaten imparatorluğun geç dönemlerinde tanışan Osmanlı'nın böyle resmi bir tavrı olmamıştır.

  

  Mutfak adına bundan çıkarılacak sonuç belli.osmanlı mutfağı diye bir deyim kullanıyorsak bunun anlamı, ancak başkent İstanbul'da en seçkin biçimin alan, İmparatorluğun bütün halklarının mutfak geleneklerine açık, buna karşılık Türk kültürünün ağır bastığı, aynı zamanda tarihten gelen köklü mirası da barındıran bir ortadoğu mutfağı uygulamasından başka bir şey olamaz.

  

  Tuğrul Şavkay

  

  Kitap iki bölüm olarak hazırlanmış. Birinci bölüm;

  

  Mutfağın Ardındaki Felsefe

  Anadolu'ya Göç Öncesi Türk Mutfağı

  Bizans Geleneği

  Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Döneminde Anadolu Türk Mutfağı

  Fatih Dönemi

  Kanuni Dönemi

  Son Dönem, başlıklarında incelenmiştir.

  

  İkinci Bölüm ise;

  

  Çorbalar, Kebaplar, Yahniler ve Pilakiler, Köfteler, Tava Yemekleri ve Mücverler, Yumurta Yemekleri, Hamur İşleri ve Börekler, Sebze Yemekleri, Dolmalr, Pilavlar, Hamurişi Tatlılar, Helvalar, Meyveli ve Sütlü Tatlılar, Salatalar ve Turşular, Hoşaflar ve Şuruplar olmak üzere tarifleri içermektedir.
Okuyucu Değerlendirmeleri için lütfen giriş yapınız [Üye Girişi]

Bu Ürünün QR Kodu:
0
0
0