Üye Girişi  |  Yeni Üyelik | Sepetim | Sipariş Takibi | İletişim | Mesajınız | Yardım   
 H?zl? Arama      
Osmanlı Mutfağı
Yazar:Tuğrul ŞAVKAY 
Yayınevi:ŞEKERBANK
Konu:YEMEK 
Editör:
Sayfa Sayısı:292
Ebat:215 x 300
Barkod-ISBN:9799754470016
Baskı:İst - 2000
Dil:Türkçe
Kağıt:Kuşe
Kapak:Ciltli, Şömizli
Liste Fiyatı:42.00
İndirimli Fiyatı:33.60
% 20 İndirim
Bu rnn QR Kodu:
 

'Osmanlı Mutfağı', insanlığın uluslar biçimde gruplandırıldığı bir çağda hemen herkese garip gelecek bir deyim.Milliyetçiliğin güçlenmeye başladığı onsekizinci yüzyıldan bu yana, giderek artan, bir biçimde, Türk, Yunan, Arnavut, Fransız, Alman, Japon, Çin, hatta İngiliz mutfağı deyimlerine bile sık sık rastlıyoruz. Ancak, aynı nedenlerden ötürü, adında bir ulustan çok bir devletin ön plana çıktığı 'Osmanlı mutfağı' türünde bir deyimin kulaklarımıza yabancı geldiğini söylememiz gerek. Gerçi Çin de, Japonya'da birer imparatorluk ama, oralarda kültürel anlamda tek bir öğe egemendi, baskın bir kültür vardı.

Osmanlılar'ın kültürel yapısı ise daha çok Bizans'tan devraldığı Roma İmparatorluğu'nunki andırır.Çok budunlu, çok dinli, çok dilli, kısacası rengarenk bir halklar topluluğudur Osmanlı İmparatorluğu.Egemen kültür Türk olmakla birlikte, bu herşeyin Türkler'le bağlantılı olması gibi bir zorunluluk taşımaz.Milliyetçilikle zaten imparatorluğun geç dönemlerinde tanışan Osmanlı'nın böyle resmi bir tavrı olmamıştır.

Mutfak adına bundan çıkarılacak sonuç belli.osmanlı mutfağı diye bir deyim kullanıyorsak bunun anlamı, ancak başkent İstanbul'da en seçkin biçimin alan, İmparatorluğun bütün halklarının mutfak geleneklerine açık, buna karşılık Türk kültürünün ağır bastığı, aynı zamanda tarihten gelen köklü mirası da barındıran bir ortadoğu mutfağı uygulamasından başka bir şey olamaz.

Tuğrul Şavkay

Kitap iki bölüm olarak hazırlanmış. Birinci bölüm;

Mutfağın Ardındaki Felsefe
Anadolu'ya Göç Öncesi Türk Mutfağı
Bizans Geleneği
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Döneminde Anadolu Türk Mutfağı
Fatih Dönemi
Kanuni Dönemi
Son Dönem, başlıklarında incelenmiştir.

İkinci Bölüm ise;

Çorbalar, Kebaplar, Yahniler ve Pilakiler, Köfteler, Tava Yemekleri ve Mücverler, Yumurta Yemekleri, Hamur İşleri ve Börekler, Sebze Yemekleri, Dolmalr, Pilavlar, Hamurişi Tatlılar, Helvalar, Meyveli ve Sütlü Tatlılar, Salatalar ve Turşular, Hoşaflar ve Şuruplar olmak üzere tarifleri içermektedir.
Okuyucu De?erlendirmeleri iin ltfen giri? yap?n?z [Üye Girişi]

 
Kültür A.Ş. Yayın Katalogları (PDF)
1.Katalog için Tıklayınız
2.Katalog için Tıklayınız


Tüm Kredi Kartları Geçerlidir. Kredi Kartı Bilgileri Sistemimizde Tutulmamaktadır.